Meiboom 2012

meiboom2012 26

Klik hier voor meer foto's van Leo Everard >

Op zondag 6 mei werd -voor het eerst sinds misschien wel 200 jaar- weer een Meiboom in Elsloo geplaatst. Daarmee werd volgens aloude traditie de lente welkom geheten....En die liet zich gelijk van z'n beste kant zien: het was 'n trieste, nate en koude  herfstdag...

Maar desondanks kijkt het organiserende Aelserlei terug op een geslaagd evenement en heeft al aangekondigd dat in Elsloo "de Mei" voortaan elk jaar op de eerste zondag van mei wordt opgezet.

De stoet met o.a. De Sajelaire, de Babbelaire, Scouting Elsloo, Regiment D ‘Arberg / Los Rios, Aelserlei, tamboers en de Zomerkoningin trok van Terhagen via de kapel aan de Kaakstraat naar de feestlocatie bij De Dikke Stein.


Zoals bekend stelt de Stichting Aelserlei zich ten doel om de dorpse cultuur en tradities in Elsloo te handhaven en uit te voeren.

In veel Zuid-Limburgse dorpen en de aangrenzende Eurregio bestaat nog steeds de traditie van het Meiboom plaatsen; de symbolische verwelkoming van de lente. Ook in Elsloo heeft de Stichting Aelserlei deze oeroude traditie nieuw leven in geblazen.

Menigeen zal zich afvragen waarom dit evenement heringevoerd wordt. Zelfs de oudste inwoners kunnen zich deze traditie niet meer herinneren en zeker niet op deze locatie. Dat klopt maar toch heeft de Mei-traditie wel degelijk in Elsloo bestaan. Dit kunnen we afleiden van de vermelding uit de archieven door Meester Van Mulken heeft eertijds in de archieven ontdekt dat in 1699 "de schutten" toestemming kregen om jaarlijks uit de bossen twee “Meyboomkes” kappen.

Een werd geplaatst bij de koning van de schutterij, de ander bij de Heer van Elsloo. Er werden dus wel degelijk in Elsloo meibomen geplaatst, net als overigens in de Maaskant en heel Limburg.

Na de Franse tijd zijn hier echter veel van de aloude tradities verdwenen. Dit komt o.a. omdat veel tradities gekoppeld waren aan de adellijke kasteelbewoners en de schutterij.  De kasteelheren verloren hun macht en aanzien; en de schutterij werd verboden. Hierdoor viel zowel de (financiële) steun van het kasteel aan de tradities alsmede het uitvoeringsorgaan, de schutterij weg. Elsloo ging zich toeleggen op sport en muziek.

Wij vinden de teloorgang van de tradities toch een gemis in ons dorp. Daarom wil Aelserlei de tradities weer op het punt waar ze 200 jaar geleden zijn blijven liggen weer oppakken. Maar wel met een eigentijdse invulling.

 

Zoals bekend stelt de Stichting Aelserlei zich ten doel om de dorpse cultuur en tradities in Elsloo te handhaven en uit te voeren.

In veel Zuid-Limburgse dorpen en de aangrenzende Eurregio bestaat nog steeds de traditie van het Meiboom plaatsen; de symbolische verwelkoming van de lente. Ook in Elsloo gaat de Stichting Aelserlei deze oeroude traditie nieuw leven in blazen.

Op zondag 6 mei wordt een Meiboom geplaatst op het grasveld bij de Dikke Stein. (de boom is geschonken door boomkwekerij van Es uit Catsop)

Programma:

• 14.00 uur vertrek stoet vanaf parkeerplaats Terhagen (deelname door delegaties van De Sajelaire, de Babbelaire, Scouting Elsloo, Regiment D ‘Arberg / Los Rios,  Aelserlei, tamboers en de Zomerkoningin)

• 14.30 uur kapel aan de Kaakstraat: bloemenhulde aan voorouders en hun geloof  door Zomerkoningin en gevolg. Saluut door regiment D’Arberg/Los Rios.

• 15.00 uur plaatsen Meiboom, kamerschoten en Maaskantlied.

We verzoeken de omwonenden rekening te houden met hun huisdieren ivm de kamerschoten. Na afloop samenkomst in cafe de Dikke Stein.


Menigeen zal zich afvragen waarom dit evenement heringevoerd wordt. Zelfs de oudste inwoners kunnen zich deze traditie niet meer herinneren en zeker niet op deze locatie. Dat klopt maar toch heeft de Mei-traditie wel degelijk in Elsloo bestaan. Dit kunnen we afleiden van de vermelding uit de archieven door Meester Van Mulken heeft eertijds in de archieven ontdekt dat in 1699 "de schutten" toestemming kregen om jaarlijks uit de bossen twee “Meyboomkes” kappen.

Een werd geplaatst bij de koning van de schutterij, de ander bij de Heer van Elsloo. Er werden dus wel degelijk in Elsloo meibomen geplaatst, net als overigens in de Maaskant en heel Limburg.

Na de Franse tijd zijn hier echter veel van de aloude tradities verdwenen. Dit komt o.a. omdat veel tradities gekoppeld waren aan de adellijke kasteelbewoners en de schutterij.  De kasteelheren verloren hun macht en aanzien; en de schutterij werd verboden. Hierdoor viel zowel de (financiële) steun van het kasteel aan de tradities alsmede het uitvoeringsorgaan, de schutterij weg. Elsloo ging zich toeleggen op sport en muziek.

Wij vinden de teloorgang van de tradities toch een gemis in ons dorp. Daarom wil Aelserlei de tradities weer op het punt waar ze 200 jaar geleden zijn blijven liggen weer oppakken. Maar wel met een eigentijdse invulling.

Laat reactieformulier zien

Redactie

  • Dross de Limpensstraat 4
    6181EJ Elsloo

  • 06.10572675

Voorwaarden & Info

© Pixels & Text Elsloo

Cookies
Voor het optimaal functioneren van deze website worden cookies op uw computer geplaatst. Daarbij worden geen persoonlijke gegevens opgeslagen. Door op ‘Akkoord’ te klikken, accepteert u het plaatsen van cookies. Als u cookies weigert, kunt u de website gewoon blijven gebruiken maar dan werken de website of onderdelen daarvan mogelijk niet optimaal.