Skip to main content
Legionella besmetting bij SBV Haslou

Legionella-besmetting Sportcomplex Mergelakker -vervolg-

  • Afbeeldingen | Bronnen ©: rawpixel.com

Gemeente Stein geeft helderheid over maatregelen en achtergrond.

Update 02.06.2025

Naar aanleiding van raadsvragen in april door de fractie CMB over de legionellabesmetting bij voetbalvereniging SV Haslou in Elsloo, heeft het college van B&W van Stein op 28 mei 2025 uitgebreid geantwoord. De besmetting is bevestigd en de gemeente geeft inzicht in de situatie, de genomen maatregelen sinds 2014, en de preventieaanpak.

Besmetting bevestigd – gemeente op de hoogte
Het college bevestigt op de hoogte te zijn van de nieuwste besmetting bij SV Haslou. Het is niet de eerste keer dat hier legionella wordt aangetroffen. In een bijlage is een tijdlijn opgenomen van alle besmettingen sinds 2014.

Aanpak en maatregelen sinds 2014
Sinds 2014 zijn meerdere legionellabesmettingen voorgekomen. De gemeente heeft hierop gereageerd met onder meer:
• Er wordt gecontroleerd of alles voldoet aan de regels (zoals de Drinkwaterwet).
• Automatische spoelsystemen van douches zijn vervangen (meest recent in 2020).
• Er is regelmatig onderhoud aan warmwatertoestellen en veiligheidskleppen.
• Tijdens corona zijn de waterpunten extra doorgespoeld.
• In 2024 is een speciaal apparaat geplaatst (Scalewatcher) in sportcomplex Mergelakker. Dat voorkomt kalkvorming, waar legionella van kan groeien.

Tussen 2021 en 2023 is één legionalla-besmetting geconstateerd bij sportcomplex Mergelakker; bij andere gemeentelijke complexen geen. Sinds aanvullende aanpassingen is ook bij Mergelakker geen nieuwe besmetting meer vastgesteld.

Onderzoeken en toezicht
Een oud onderzoek uit 2016 wordt niet opnieuw verstrekt omdat het niet meer actueel is. Eind 2024 is een nieuw onderzoek gedaan. De problemen die daaruit kwamen zijn begin 2025 opgelost. De gemeente werkt nu aan een nieuw plan voor het uitvoeren van controles. Dat is vóór de zomer van 2025 klaar.
De gemeente controleert of die taken goed worden uitgevoerd. Voor sporthallen gebeurt dit via een installateur. Bij buitensportclubs moeten de verenigingen zelf de controles doen. De gemeente bekijkt regelmatig hun registraties.

Structurele oplossing in aantocht
Er komt een digitaal beheersysteem waarin alle taken automatisch worden bijgehouden. Verenigingen krijgen meldingen via een app als ze bijvoorbeeld moeten spoelen of temperaturen. Als dat niet gebeurt, krijgt de gemeente een waarschuwing. Dit systeem is in de tweede helft van 2025 klaar.

Ook buitensportverenigingen gaan ermee werken. Ze krijgen uitleg en een thermometer die de temperatuur automatisch registreert. Zo hoeven ze geen papieren lijsten meer bij te houden.

Overzicht en risico’s
Legionella is nooit helemaal te voorkomen. De bacterie groeit bij stilstaand water tussen 25 en 55 graden en als er voedingsstoffen aanwezig zijn. Als besmet water wordt verneveld (bijvoorbeeld onder een douche), kunnen mensen ziek worden. Bij een besmetting worden doucheruimtes direct gesloten en gebruikers gewaarschuwd.

Over besmettingen bij andere (gesubsidieerde) instellingen heeft de gemeente geen overzicht.

Financiële gevolgen SV Haslou
Tot nu toe zijn er geen meldingen van financiële schade door SV Haslou of de horecaonderneming binnen de vereniging. Er zijn geen wedstrijden afgelast; de enige beperking betrof het tijdelijk niet kunnen douchen na trainingen of wedstrijden.

Conclusie
De gemeente Stein erkent de problematiek bij SV Haslou, maar benadrukt dat ze voldoet aan alle wettelijke eisen rond legionellapreventie. Met de invoering van een digitaal beheersysteem zet de gemeente een volgende stap richting structurele borging. Maar zoals ze zelf aangeven: “Een legionellabesmetting is nooit 100% uit te sluiten."

+ Lees hier de volledige beantwoording (met bijlage) op CMB-vragen 28.05.2025 ⇢ 

Opnieuw legionella-besmetting bij SV Haslou

10.04.2025

Het is niet de eerste keer dat dit gebeurt. Sinds 2014 zijn er meerdere keren problemen geweest met legionella. In 2016 werd er zelfs een groot onderzoek gedaan. Na dat onderzoek zijn er herstelwerkzaamheden uitgevoerd en worden de leidingen dagelijks doorgespoeld. Tijdens trainingen en wedstrijden wordt het water bovendien vaak gebruikt.

Toch blijft het probleem terugkomen. Ook in juni 2024 werd legionella aangetroffen en werd er direct een doucheverbod ingesteld.

Deze herhaalde besmettingen roepen vragen op en daarom heeft raadsfractie CMB die gesteld aan het college van B & W.
Zijn de maatregelen wel effectief? Zijn er misschien bouwkundige problemen? Worden de richtlijnen goed nageleefd? En wat is de rol van de gemeente Stein in het beschermen van de volksgezondheid bij sportverenigingen?

+ Lees hier de vragen die CMB gesteld heeft ⇢

+ Vragen over legionella in 2017 ⇢

Deel dit artikel ⇢
  • Laatste update op .
Laat reactieformulier zien