Skip to main content

Warmtenet Zuid-Limburg (WZL)

  • Afbeeldingen | Bronnen ©: warmtenetzuidlimburg.nl (embedded) Gemeente Stein

Foto: Herman Exalto (EBN), Mark Bouw (Enpuls Warmte Infra), gedeputeerde Marc van Caldenberg (Provincie Limburg) en wethouder Ivo Tillie (gemeente Sittard-Geleen) ondertekenaars intentieovereenkomst namens deelnemende gemeenten.

Update 15.05.2025

Energie Beheer Nederland (EBN), een bedrijf van de Nederlandse overheid, sluit zich aan bij een groep van tien Zuid-Limburgse gemeenten, de Provincie Limburg en netbeheerder Enexis. Samen willen zij een regionaal warmtebedrijf starten: Warmtenet Zuid-Limburg.

Op 15 mei tekenden zij een intentieverklaring. Dit betekent dat ze officieel hebben afgesproken samen te werken aan dit plan. Het idee is om duizenden huizen en gebouwen in Zuid-Limburg in de toekomst aan te sluiten op een warmtenet. Deze krijgt warmte van het nabijgelegen industriegebied Chemelot. Later wil men overstappen op duurzamere warmtebronnen. Zuid-Geleen is als eerste aan de beurt.

Wat is een warmtenet?
Een warmtenet brengt warm water via ondergrondse leidingen naar huizen. Daardoor is een cv-ketel op gas niet meer nodig. Dit zorgt voor minder CO₂-uitstoot, stabiele prijzen en minder gebruik van buitenlandse energie. Ook raakt het elektriciteitsnet minder snel overbelast.

De partijen onderzoeken nu hoe het warmtebedrijf precies moet worden ingericht en wie welk aandeel krijgt. Vanaf 2026 moeten zulke bedrijven volgens een nieuwe wet grotendeels in handen zijn van de overheid. Warmtenet Zuid-Limburg voldoet daaraan.

Waarom dit belangrijk is:

  • Het zorgt voor betaalbare en duurzame warmte voor inwoners.
  • Het helpt bij het halen van klimaatdoelen.
  • Het vermindert de afhankelijkheid van buitenlandse energie.
  • Het verlicht het overvolle elektriciteitsnet.

De betrokken bestuurders zijn positief. Ze benadrukken dat dit project goed is voor de regio én voor de energietoekomst van Nederland.

Warmtenet Zuid-Limburg (WZL)

Update 11.12.2024

Het Warmtenet Zuid-Limburg (WZL) is een ambitieus project dat is opgezet om tienduizenden woningen en bedrijven in de regio duurzaam te verwarmen met restwarmte van het Chemelot-industriecomplex. Het doel is om bij te dragen aan de Nederlandse klimaatdoelstellingen voor 2050, waarbij woningen en bedrijven van het aardgas af moeten om de CO₂-uitstoot te verminderen.

Doelstellingen

Duurzaamheid: Gebruik maken van restwarmte om fossiele brandstoffen te vervangen.
Betaalbaarheid: Energie beschikbaar maken zonder commerciële belangen, zodat de kosten laag blijven voor gebruikers.
Klimaatdoelen: Bijdragen aan een klimaatneutrale toekomst door alternatieven te bieden voor aardgas.

Huidige stand van zaken

  • Fasering:
    • In de eerste fase zijn mogelijke samenwerkingsvormen en partners onderzocht.
    • De tweede fase richt zich op verdere samenwerking tussen tien gemeenten, de Provincie Limburg en Enpuls Warmte Infra (onderdeel van Enexis).
    • In de derde fase wordt specifiek gekeken naar de haalbaarheid en startmogelijkheden in Zuid-Geleen, een gebied dicht bij Chemelot met veel potentiële afnemers.
  • Planning: Bij een positief besluit in 2025 kan gestart worden met de aanleg van het warmtenet in Zuid-Geleen. Het onderzoeksgebied dient als proef voor bredere implementatie in Zuid-Limburg.
    De samenwerking is gericht op een gefaseerde aanpak waarbij kennis wordt opgedaan in kleinere gebieden, zoals Geleen-Zuid, om vervolgens het netwerk op te schalen. Er wordt gestreefd naar betrokkenheid van zowel bedrijven als bewoners in de regio.

Fase 1 en 2 zijn afgerond.

Deelnemende gemeenten en partners

Beek, Beekdaelen, Brunssum, Heerlen, Kerkrade, Landgraaf, Maastricht, Meerssen, Sittard-Geleen en Stein onderzoeken samen met de Provincie Limburg en Enpuls Warmte Infra (Enexis Groep) de mogelijkheid om een warmtenet in Zuid-Limburg aan te leggen. Deze samenwerking is een publieke samenwerking, dus zonder commerciële partijen. Het doel hiervan is om tienduizenden gebouwen in Zuid-Limburg betaalbaar en duurzaam te verwarmen zonder aardgas. Warmtenet Zuid-Limburg (WZL) gebruikt restwarmte van bedrijven op chemiepark Chemelot. Warmtenet Zuid-Limburg is een project dat op grote schaal kan bijdragen aan de klimaatdoelstellingen, de betaalbaarheid van de warmtevoorziening in Zuid-Limburg en aan een duurzamere toekomst voor de regio.

Start Fase 3

De ontwikkelfase (Fase 3) van het Warmtenet Zuid-Limburg is een cruciale stap in de realisatie van dit duurzame energieproject. Het doel van deze fase is om de technische, financiële en organisatorische haalbaarheid van het warmtenet te concretiseren, zodat de daadwerkelijke uitvoeringsfase (Fase 4) kan beginnen. Hieronder een overzicht van het doel en de verwachte resultaten:

Doel van de ontwikkelfase

  • Technische uitwerking
    • Definitieve ontwerpen maken voor de infrastructuur, inclusief de leidingnetwerken en warmtebronnen.
    • In kaart brengen van de benodigde technieken en materialen.
  • Financiële zekerheid
    • Opstellen van een sluitende businesscase.
    • Beveiliging van financiering vanuit subsidies, investeerders en betrokken partners.
  • Organisatorische structuur
    • Vastleggen van afspraken tussen deelnemende gemeenten, woningcorporaties en andere partijen.
    • Formaliseren van een juridisch samenwerkingsverband.
  • Communicatie en participatie
    • Informeren en betrekken van inwoners, bedrijven en instellingen in Zuid-Limburg.
    • Creëren van draagvlak en waar nodig verduidelijking geven over het project.

Verwachte resultaten

  • Definitief ontwerp: Een compleet uitgewerkt plan voor de aanleg van het warmtenet, inclusief locaties van leidingen en bronnen (zoals geothermie, restwarmte of biomassa).
  • Financieringsplan: Een goedgekeurde en haalbare financiële strategie.
  • Partnerships: Een sterke samenwerking met lokale en regionale stakeholders.
  • Vergunningen en juridische goedkeuring: Alle benodigde vergunningen en overeenkomsten om de aanleg te starten.
  • Draagvlak bij inwoners en bedrijven: Positieve betrokkenheid en bereidheid van bewoners en bedrijven om aan te sluiten op het warmtenet.

Belang van Fase 3

De ontwikkelfase is essentieel omdat het een brug slaat tussen de onderzoeksfase (Fase 2) en de daadwerkelijke uitvoeringsfase. Succes in Fase 3 bepaalt grotendeels of het project op een duurzame en financieel verantwoorde manier gerealiseerd kan worden

+ RIB RaadInformatieBrief gemeente Stein 11.12.2024 over fase 3 ⇢

+ RIB RaadInformatieBrief gemeente Stein 11.12.2024 over pilot uitvoeringsplan WarmteTransitie in Meers, Kleine Meers, Veldschuur en Maasband ⇢

+ RIB RaadInformatieBrief gemeente Stein 15.01.2024 over Fase 1 en Fase 2 ⇢

Deel dit artikel ⇢
  • Laatste update op .
Laat reactieformulier zien