
Zo wordt Stein senior vriendelijker
- Afbeeldingen | Bronnen ©: Gemeente Stein
Meer hulp en steun voor ouderen in gemeente Stein
De Raad werd op 26 mei 2025 geïnformeerd over de acties die werden uitgezet om te komen tot een senior-vriendelijker Stein. Hieronder een samenvatting.
Veel ouderen in onze gemeente hebben behoefte aan hulp, zoals bij de administratie, boodschappen of mantelzorg. Ook willen ze graag andere mensen ontmoeten. Daarom zijn er nieuwe stappen gezet om deze ondersteuning te verbeteren.
1. Knooppunt Informele Zorg (KIZ)
Vanaf 1 mei is er een centraal telefoonnummer waar mensen terechtkunnen met vragen over hulp en zorg. Dit heet de front office van het KIZ. Ook huisartsen en andere hulpverleners kunnen hiernaar doorverwijzen. Open op werkdagen (maandag tot en met vrijdag) via 046 - 750 84 10
De front office:geeft advies en verwijst door naar passende hulp en is bedoeld voor informele hulp, dus geen officiële WMO-zorg.
2. Meer wijkinformatiepunten
De bestaande wijkinformatiepunten worden uitgebreid. In Berg aan de Maas start in september 2025 een maandelijkse bijeenkomst. In Meers wordt gekeken of er na de zomer ook zo’n punt kan komen op de nieuwe locatie van de dorpsdagvoorziening.
3. Vervoer
Veel ouderen vinden het lastig om vervoer te regelen. De huidige oplossingen (zoals de wensauto en Omnibuzz) zijn niet altijd flexibel of beschikbaar genoeg. Daarom onderzoekt de gemeente of er een extra vervoersdienst kan komen die flexibeler is, en ook ’s avonds en in het weekend rijdt en ook betaalbaar blijft.
4. Beter communiceren met senioren
Ouderen willen informatie het liefst op papier in de brievenbus. Daarom komt er elke maand in de Maaskentjer een artikel over een onderwerp dat voor ouderen belangrijk is. Daarnaast wordt ook gebruiok gemaakt van de gemeentelijke digitale nieuwsbrief en de gemeentelijke website.
5. Senioren zelf aan zet
De gemeente wil meedoen met het project “Senioren zelf aan zet” van KBO Brabant. Dit helpt ouderen om zelfstandig en actief te blijven via bijeenkomsten en workshops. Er is al contact met KBO Groot Stein om dit ook hier op te zetten.
Kortom: de gemeente neemt meerdere stappen om ouderen beter te helpen en met hen in contact te blijven.
+ Raadsinformatiebrief Senior vriendelijke beleid ⇢
EenVandaag Opiniepanel
Update 14.04.2025
Woon je te groot of te klein voor jouw situatie? Dat vroeg men het EenVandaag Opiniepanel. Waar 21% van de mensen onder de 35 zegt in een te kleine woning te wonen, vindt 33% van de 55-plussers juist dat hun woonruimte te groot is voor wat ze nodig hebben. Veel 55-plussers willen wel ruimte maken voor jonge huizenzoekers, maar doorstromen blijkt lastig.
+ Lees verder op EenVandaag ⇢
De Limburger 23 september
In De Limburger van 23 september 2024 laat een woordvoerder van de gemeente optekenen:
"De mogelijkheden om de distributie van maandblad De Maaskentjer te verbeteren worden momenteel onderzocht. We houden rekening met de kosten en duurzaamheid” (dat belooft al niet veel verbetering, redactie)
In oktober start een projectleider ‘seniorvriendelijk werken’. Die gaat ouderen ook helpen andere zaken op te pakken, zoals hoe ze hun fietsband moeten laten plakken. (....hier word je toch stil van..., redactie)
+ Lees het hele artikel in De Limburger van 23.09.2024 ⇢
Vier adviezen 3 september
In mei en juni 2024 werd aan 150 Steinse senioren gevraagd wat volgens hen nodig is om prettig oud te worden in de gemeente. Dit leidde op 3 september tot vier adviezen:
1. Zorg dat het gemeentelijk beleid beter aansluit op wat ouderen belangrijk vinden.
2. Maak het makkelijker voor ouderen om duidelijke informatie te krijgen van de gemeente.
3. Help ouderen om samen dingen te regelen en organiseren.
4. Deel de uitkomsten van de bijeenkomsten binnen de organisatie en kijk of het beleid aangepast moet worden.
Projectleider gaat seniorvriendelijk werken begeleiden
Op 3 september besloot de gemeenteraad om de adviezen op te volgen. Ook wil de gemeente beter communiceren met senioren en andere inwoners over onderwerpen zoals wonen, vervoer en activiteiten. Een projectleider gaat de gemeente helpen om beter rekening te houden met ouderen. Het doel is dat deze manier van werken in 2026 volledig is ingevoerd.
Betere communicatie en verspreiding van de Maaskentjer
Goede communicatie is heel belangrijk voor de uitvoering van de adviezen. Er komt meer aandacht voor een uitgebreide activiteitenkalender en een betere verspreiding van de Maaskentjer. Dit is iets wat ouderen vaak genoemd hebben tijdens de bijeenkomsten. De gemeente bekijkt nu hoe ze dit het beste kunnen regelen.
Ouder worden met een glimlach
Wat vinden 60 plussers in onze gemeente belangrijk?
Het is belangrijk dat alle bewoners zich thuis voelen in onze gemeenschap. Wat hiervoor nodig is, kan voor iedereen verschillen. Om inzicht te krijgen in wat voor jullie belangrijk is, heeft de gemeente Stein dit voorjaar vijf bijeenkomsten georganiseerd voor zestigplussers. Zo ook in Elsloo op maandag 3 juni 2024.
Er waren een 35-tal inwoners in het Maaslandcentrum aanwezig en die voldeden zonder enige twijfel aan het profiel: royale 60-plussers. Omdat het gezelschap in acht subgroepjes werd ingedeeld en er dus niet bekend is wat aan andere tafels besproken werd, kunnen we hier geen verslag of samenvatting plaatsen. De gemeente heeft alle positieve en negatieve input van de groepen uit alle kernen verzameld en zal dat terugkoppelen in augustus/september.
"Een seniorvriendelijke gemeente blijft zichzelf vernieuwen om bij de tijd te blijven. Wat vandaag belangrijk is, kan over een tijd iets anders zijn. Daarom vragen we de senioren in onze gemeente op welke manier ze betrokken willen blijven en wat er moet gebeuren om ook de gemeente Stein seniorvriendelijk te maken en of te houden." - Wethouder Dassen
Over "ouder worden" met of zonder glimlach:
• zelf doen, mee doen, samen doen
• verschillen in economisch, sociaal en cultureel kapitaal
• luisteren naar ervaringen en verhalen van ouderen: kennis, inzicht, behoeften, prioriteiten
• behoefte om iets door te geven aan maatschappij
• leefgebieden: gezondheid, wonen, sociale relaties, financiën, activiteiten, zingeving, psychische gezondheid, eenzaamheid
• gedwongen verhuizing wegens onbeschikbaarheid seniorenwoning in eigen kern, onverantwoord lang thuis wonen, te weinig levensloopbestendige (huur) woningen
• zelfstandigheid, sociaal netwerk, sociale verbondenheid
• niet meer zoveel "moeten"
• structuur is belangrijk, rituelen: houvast en rust
• eenzaamheid, sociale verliezen: overlijden familie-vrienden, negatief zelfbeeld-zelfvertrouwen-zelfrespect, lange saaie weekenden, activiteiten en/of contacten zoeken, ontmoeten, samen eten
• negatieve berichten, vooroordelen, discriminatie: over vergrijzing, zorgkosten, sociale overbodigheid, dure doelgroep
• goede sociale contacten met buurt/buren: wederkerige alledaagse vriendelijkheid, behulpzaamheid, omzien naar elkaar
• "vroeger" wordt gemist
• ondersteuning thuiszorg, mantelzorg: functionele ondersteuning heeft ook sociale en emotionele waarde
• problemen om juiste weg te vinden naar juiste zorg en ondersteuning, keukentafelgesprekken, een vast aanspreekpunt, complex stelsel van zorgloketten wmo-zorgverzekeraars-zorgkantoren
- Laatste update op .