Terug naar hoofdinhoud
OKO

Opgroeien in een kansrijke omgeving (OKO)

  • Afbeeldingen ©: rawpixel.com, MijnStreek Vandaag
  • Kinderen en jongeren in de gemeente Stein moeten gezond, veilig en kansrijk kunnen opgroeien. Om dat te bereiken worden vier werkgroepen opgericht rond de thema’s vrienden, school, gezin en vrije tijd. Betrokken organisaties en professionals kunnen zich tot en met vrijdag 25 september 2026 aanmelden.

    Tijdens een eerdere sessie is besproken wat kinderen en jongeren in Stein nodig hebben. De ideeën uit deze bijeenkomst zijn verwerkt in een infographic, download hier ⇢
    Daaruit komen vijf belangrijke aandachtspunten naar voren: verbinding, mentale gezondheid, vroeg beginnen, ontmoeting en talentontwikkeling.

    Wat is OKO?

    OKO staat voor Opgroeien in een Kansrijke Omgeving. Het is een preventieve aanpak waarbij niet alleen naar jongeren zelf wordt gekeken, maar vooral ook naar de omgeving waarin zij opgroeien. Ouders, scholen, vrienden, verenigingen en andere betrokken volwassenen kunnen gezamenlijk bijdragen aan het welzijn van jongeren.

Vier werkgroepen gaan aan de slag

De komende twee jaar wordt binnen Stein gewerkt met vier OKO-werkgroepen: Peergroep, School, Gezin en Vrije tijd

De deelnemers bekijken wat er binnen deze domeinen al gebeurt, welke activiteiten goed werken en waar samenwerking mogelijk is. Ook wordt besproken welke ideeën verder kunnen worden ontwikkeld en daadwerkelijk uitgevoerd.

De werkgroepen worden daarnaast op gezette tijden gezamenlijk bij elkaar gebracht. Zo kunnen de deelnemers ervaringen uitwisselen, elkaar inspireren en voorkomen dat initiatieven los van elkaar worden ontwikkeld.

Budget voor nieuwe activiteiten

Er is ook ruimte om nieuwe projecten en activiteiten uit te proberen. Vanaf 2027 komt daarvoor budget beschikbaar. Initiatieven die bijdragen aan een gezonde, veilige en kansrijke leefomgeving voor kinderen en jongeren kunnen hiermee worden ondersteund.

Eerste bijeenkomst over vrije tijd

De eerste bijeenkomst van de werkgroep Vrije tijd vindt plaats op woensdag 14 oktober 2026, van 16.00 tot 18.00 uur bij sportschool Senshi in Stein.

Organisaties, verenigingen en professionals die aan een of meer werkgroepen willen deelnemen, kunnen zich uiterlijk vrijdag 25 september aanmelden. Na aanmelding ontvangen zij een datumprikker voor de eerste bijeenkomst.

De koers voor een kansrijke jeugd in Stein ligt daarmee op tafel. De volgende stap is om de plannen samen om te zetten in concrete activiteiten. 


Stein maakt zich zorgen over gezondheid en stress bij jongeren

mei 2026

De gemeente Stein probeert met het project ‘Opgroeien in een Kansrijke Omgeving’ (OKO) jongeren gezonder en veiliger te laten opgroeien. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar het gedrag van jongeren zelf, maar vooral naar de omgeving waarin zij opgroeien: thuis, op school, bij vrienden en in hun vrije tijd. 

Uit onderzoeken blijkt dat vooral alcoholgebruik en mentale druk aandacht vragen. Zo doet bijna een derde van de vierdeklassers in Stein aan bingedrinken *
Jongeren krijgen alcohol vaak via vrienden, maar ook via ouders. Opvallend is dat bijna de helft van de ouders het goed vindt dat hun kind drinkt.

Ook stress onder jongeren neemt toe. Meer dan de helft zegt zich regelmatig gestrest te voelen, waarbij schooldruk een belangrijke oorzaak is. Daarnaast speelt de invloed van sociale media en de mening van anderen een grote rol. Toch gaat het volgens de cijfers met ongeveer zeventig procent van de jongeren nog redelijk goed.

Tijdens een bijeenkomst in het Maaslandcentrum in Elsloo op woensdag 20 mei 2026 gingen scholen, verenigingen, hulporganisaties, ouders en jongeren met elkaar in gesprek. Daarbij werd duidelijk dat samenwerking belangrijk is, maar dat veel organisaties nog onvoldoende van elkaar weten wat ze precies doen. Ook jongeren zelf willen meer betrokken worden bij de aanpak.

Volgens deskundigen zijn preventie, duidelijke regels thuis, betrokken ouders en een positieve vrijetijdsbesteding belangrijke beschermende factoren. De gemeente Stein wil de ideeën uit de bijeenkomst gebruiken voor nieuwe prioriteiten binnen het OKO-project. Eind 2026 volgt een nieuwe meting om te kijken hoe de situatie zich verder ontwikkelt.

* Bingedrinken: betekent dat iemand in korte tijd veel alcohol drinkt. Het gaat meestal om vijf of meer glazen alcohol bij één gelegenheid voor jongens/mannen, en vier of meer glazen voor meisjes/vrouwen. Vaak gebeurt dit tijdens feestjes, uitgaan of in een vriendengroep. Door snel veel alcohol te drinken stijgt het alcoholgehalte in het bloed sterk, waardoor risico’s toenemen. Bij jongeren is bingedrinken extra zorgelijk omdat hun hersenen nog in ontwikkeling zijn.


Opgroeien in een Kansrijke Omgeving (OKO)

De gemeente Stein werkt al een paar jaar aan OKO: een aanpak om kinderen en jongeren gezond, veilig en met plezier te laten opgroeien. Dat doen ze samen met scholen, verenigingen, hulpverleners en ouders. Denk daarbij aan thema’s zoals gezondheid, middelengebruik, mentale gezondheid, ontmoeting, sport, ouderbetrokkenheid en sociale verbondenheid.

Op 11 november 2025 ontving de gemeenteraad een tussenrapport over de stand van zaken.
De conclusie: OKO groeit uit tot een stevig netwerk dat kinderen en jongeren helpt om gezond en met kansen op te groeien. Stein wil daar de komende jaren op blijven bouwen.

Hieronder een samenvatting.

Wat is er gedaan?
• Op scholen helpen speciale coaches leraren en ouders. Daardoor is er meer rust in de klas en worden problemen sneller opgepakt.
• Op scholengemeenschap Groenewald zijn de regels aangepast: geen toetsen vlak na vakanties en meer aandacht voor beweging en ontmoeting. Ook werken ze aan gezondere schoolmaaltijden.
• Jongeren krijgen een eigen plek bij MFC De Grous: een tijdelijke Jongerenspot, met plannen voor een vaste locatie.
• Er komt een nieuw digitaal platform, Kom éns, waar jong en oud makkelijk activiteiten in de buurt kan vinden, zoals sport, muziek of cultuur.
• Voor gezinnen zijn er trainingen, webinars en activiteiten waar ouders en kinderen samen aan meedoen.

Wat moet beter?
Niet iedereen die wil meedenken, is de afgelopen periode goed bereikt. De gemeente belooft dit beter te doen.

Hoe gaat het verder?
Leerlingen en ouders vullen opnieuw een vragenlijst in. De uitkomsten bepalen welke punten de komende twee jaar extra aandacht krijgen. Ook de gemeenteraad doet mee, zodat zij beter begrijpen wat jongeren nodig hebben.

+ RIB 11.11.2025 stand van zaken OKO ⇢

 

Duidingssessie OKO

Update 15 mei 2024

Wat is OKO ook alweer?
OKO staat voor: Opgroeien in een Kansrijke Omgeving, een meerjarig en langdurig project waarmee we voor de lange(re) termijn een kansrijke omgeving willen creëren voor kinderen en jongeren in onze gemeente. Ontzettend belangrijk dus!

De GGD heeft de resultaten van de vragenlijst die door tweede- en vierdeklassers op Groenewald is ingevuld. Deze resultaten vormen de komende twee jaar de basis van keuzes die we gaan maken ten aanzien van projecten, acties en interventies. Wat vertellen deze gegevens ons nu en hoe gaan we hiermee verder?

Uiteindelijk willen het volgende bereiken tijdens de sessie op 15 mei 2024:

  • Urgentie voelen om iets te veranderen voor de jeugd
  • Gezamenlijk prioriteiten kiezen
  • Gevoel van saamhorigheid creëren
  • Vervolgafspraken maken
  • Enthousiasme om aan de slag te gaan

Meer over OKO
Zoals jullie misschien al weten is de gemeente Stein sinds 1 januari 2023 officieel een OKO gemeente. Deze Nederlandse preventieaanpak is gebaseerd op de uitgangspunten van het succesvolle IJslandse preventiemodel.
IJsland heeft de laatste 20 jaar een gemeenschapsgerichte preventieaanpak gebruikt om het middelengebruik (alcohol, tabak en drugs) onder jongeren aan te pakken. Met succes!
En er is meer. De insteek in Stein is namelijk niet alleen het terugdringen van middelengebruik. De gemeenschapsgerichte preventieaanpak kan veel meer opleveren. Wij willen naar het voorbeeld van IJsland een kansrijke omgeving creëren voor kinderen en jongeren waardoor zij óók aangemoedigd worden om onder andere voldoende te bewegen en te sporten, gezond te eten, kennis te (blijven) maken met muziek, cultuur en toneel.

We horen je denken; wat houdt dat dan in Opgroeien in een kansrijke Omgeving?

Veranderende maatschappij
We leven in een maatschappij waarin er veel veranderd. We zien dat op allerlei vlakken terug in onze samenleving. Hoe onze maatschappij tegenwoordig eruit ziet in vergelijking tot vroeger is het gesprek van de dag. Of je nu op een verjaardagsfeest, in de kroeg, op het schoolplein of bij de sportvereniging bent. Het gaat vaak samen met klagen over de jongeren van tegenwoordig. Ze gooien afval op de grond, hangen op straat rond enzovoort.

Jongeren lopen tegen onmogelijkheden aan op het gebied van studie, wonen, vrijetijdsbesteding, omgaan met en invloed van social media enzovoort. Als gemeente zien wij - net als onze samenwerkingspartners - de moeilijkheden die onze huidige maatschappij met zich meebrengt. We zijn van mening dat blijven praten en klagen niet werkt. Daarom steken we onze handen uit de mouwen en gaan we aan de slag met het project OKO om hiermee bij te dragen aan een verandering.

Wat gaan we doen?
OKO is afkomstig uit IJsland waar een soortgelijk project zeer succesvol is gebleken. Door informatie op te halen bij de doelgroep wordt elke twee jaar gericht gekeken wat nodig is om jongeren mentaal en lichamelijk gezonder te maken en de leefwereld van jongeren kansrijk. Belangrijke partner is onze voortgezet onderwijsschool Groenewald waar de jongeren op school zitten.

  • Laatste update op .
Laat reactieformulier zien
Deel dit bericht⇢