Skip to main content
Terugbetaling Coronasteun

Coronaschulden molensteen om de nek

  • Afbeeldingen | Bronnen ©: rawpixel.com

 “Corona ligt achter ons, maar de financiële nasleep is nog voelbaar. Zo’n 3.000 Limburgse bedrijven, wellicht ook in de gemeente Stein, worstelen met het terugbetalen van hun coronaschulden.”

De Belastingdienst heeft bekendgemaakt dat in Limburg zo’n 3.000 bedrijven hun coronaschulden niet kunnen aflossen. Het gaat vaak om kleine en middelgrote ondernemingen die tijdens de pandemie steun ontvingen, maar nu moeite hebben om de openstaande bedragen terug te betalen.

Hoe zit dat?
Tijdens de coronacrisis bood de overheid ondernemers diverse regelingen om het hoofd boven water te houden. Denk aan:
NOW-regeling (Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid): loonkostensteun om personeel te behouden.
TOZO (Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers): inkomenssteun voor zzp’ers.
TVL (Tegemoetkoming Vaste Lasten): bijdrage in huur, energie en andere vaste lasten.
Uitstel van belastingbetaling: bedrijven mochten belastingen later betalen om hun liquiditeit op peil te houden.

Dat laatste – het belastinguitstel – vormt nu voor veel bedrijven het grootste probleem. Zodra de economie weer open ging, moesten ondernemers de opgebouwde schuld in termijnen terugbetalen. Door stijgende kosten, hogere rente en vaak nog tegenvallende omzet lukt dat duizenden bedrijven niet.

Gevolgen
De Belastingdienst geeft aan dat voor een deel van deze bedrijven uitstel, een betalingsregeling of zelfs kwijtschelding onderzocht wordt. Toch is de verwachting dat een flink aantal ondernemers de deuren zal moeten sluiten. Dat raakt niet alleen de eigenaren, maar ook medewerkers, leveranciers en uiteindelijk ook de leefbaarheid in onze dorpen en steden.

Terugbetaling Corona-steun

16.12.2024

Alles wordt duurder voor de consument. Bedrijven klagen over stijgende loonkosten en krappe marges. De economie draait blijkbaar als een tierelier. Aandeelhouders spinnen er garen bij.
Dan vraag je je wel eens af: wat zou er gebeurd zijn als Nederlandse bedrijven tijdens de Corona-pandemie niet gesteund waren met belastinggeld? En hoe is de stand van zaken eigenlijk met de steunregelingen en de eventuele terugbetaling daarvan?

Tijdens de coronacrisis is er een aanzienlijk bedrag aan steun (subsidies, belastinguitstel etc) verleend aan Nederlandse bedrijven. De stand van zaken rondom de terugbetaling van coronasteun door Nederlandse bedrijven laat zien dat het proces nog volop gaande is. Veel zwakke broeders, met name in de horeca, vallen alsnog om als ze moeten terugbetalen. 

Coronasteun
Het totaalbedrag aan steunpakketten (zoals NOW -Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid-, TVL -Tegemoetkoming Vaste Lasten- en andere maatregelen) bedroeg ongeveer € 65 miljard. Dit omvatte directe subsidies en leningen om bedrijven te ondersteunen bij het behouden van personeel en het compenseren van omzetverlies. Bedrijven moeten wat betreft NOW en TVL alleen terugbetalen wat ze te veel hebben gekregen. Hoeveel dat is, hangt af van het omzetverlies of de daling van de totale loonsom tijdens de pandemie. UWV berekent en bepaalt het definitieve bedrag. Als bedrijven echt niet kunnen terugbetalen, kunnen ze een verzoek tot kwijtschelding indienen.

Belastinguitstel
Tijdens de coronacrisis werd in totaal € 47,7 miljard aan belastinguitstel verleend aan ruim 400.000 ondernemers. Inmiddels is ongeveer twee derde hiervan terugbetaald, maar er staat nog zo’n € 11,5 miljard open bij 178.000 ondernemers. Voor sommige bedrijven is het lastig om aan de betalingsregeling te voldoen, en circa 55.000 ondernemers hebben momenteel een betalingsachterstand. De terugbetalingstermijn is verlengd van 5 naar 7 jaar om bedrijven met tijdelijke financiële problemen meer ademruimte te geven. Toch wordt verwacht dat ongeveer € 2,5 miljard van de schulden niet zal worden terugbetaald. Voor ondernemers die moeite hebben met de aflossingen zijn er nog mogelijkheden, zoals betaalpauzes of saneringsakkoorden.

+ Welke regelingen moeten wel/niet terugbetaald worden ⇢

+ Tijdlijn overzicht TVL - Tegemoetkoming Vaste Lasten ⇢

Deel dit bericht⇢
  • Laatste update op .
Laat reactieformulier zien